חיפוש

חיפוש עפ"י נושאים:

חיפוש חופשי:

שאלה:

האם מותר לחייל לאכול אוכל כשר המוגש בצבא בכלי שיש חשש שהוא טרף?

תשובה:

שימוש מותר בכלי איסור

כלים אסורים, מותר להשתמש בהם שימוש ארעי במאכל קר. לדוגמה: המזדמן למחנה שיש בו הגשה ואין לו כלים, ובטוח הוא שהאוכל כשר, רשאי לאכול מאכל קר בכלים שיש חשש שהם אסורים. (ח"א נו, א). (אבל אסור לחתוך עליהם דבר חריף כגון דג מלוח ומלפפון חמוץ).

אם האוכל המוגש חם – אפשר גם אז לאוכלו בשעת הדחק בצלחות שהן ספק טרפות, אם ברור שהאוכל עצמו כשר. (ע"פ ח"א נה, ח).

לשימוש קבוע אין לסמוך על היתר זה, והחייל הסדיר ידאג לקבל 2 מערכות כלים, וחייל המילואים יביא עמו כלים כשרים.

כדאי להשתדל שבמקרים בהם משתמשים במסטינגים במקום כפות חלוקה – יהיו המסטינגים כשרים. אבל, גם כאשר חייל שם מסטינג טרף בתוך הסיר הכללי החם, אין האוכל נאסר, מפני שאין להניח שהמסטינג היה בו ביום בתוך סיר אחר, טרף, או בסיר בשרי לפני ארוחה חלבית.

פוסק: הרב שלמה מן ההר,הרב יששכר גואלמן, פרופ' יהודה אייזנברג

ספר: דיני צבא ומלחמה

מקור: סעיף 136

הלכה למעשה יש להתייעץ עם מורה הוראה

חפשו עוד ב: צבא

חזרה לדף הקודם
הרשמה להלכה יומית
שם:
דוא"ל:
שליחה