חיפוש

חיפוש עפ"י נושאים:

חיפוש חופשי:

שאלה:

אלו חרקים מצויים בירקות עלים?

תשובה:

חרקים המצויים בירקות עלים

ירקות העלים הם הירקות בהם אוכלים את העלים, ולא את הפרי עצמו, כגון: שמיר, פטרוזיליה, חסה, כרוב, מנגולד, בצל ירוק, עלי תבלינים טריים שונים וכדומה. לרשימת ירקות אלו ניתן להוסיף גם כמה מפירות האדמה שבהם נגיעות דומה, לפחות בחלק מהחרקים – כרובית, תירס, ברוקולי, כרוב ניצנים ועוד. 

הנגיעות בירקות אלו עלולה להופיע בשתי צורות עיקריות:

א. זבוב המנהרות. הרימה של זבוב זה מתחפרת בעורקי העלים, ועל כן לא ניתן לנקות את העלים בשטיפה חיצונית. ניתן לזהות את הרימה על ידי העמדת העלה אל מול מקור אור, ואז מבחינים בקלות במנהרה המתפתלת לאורך עורקי העלה.

ב. חרקים שונים המטיילים או נצמדים על פני העלה. כאן מדובר בחרקים שונים בעלי תכונות שונות, כמו כנימות עלה, תריפסים, אקריות, עכבישים ועוד. חלק מהכנימות הן בצבע ירוק בהיר כצבע העלה, ועל כן קשה יותר לזהותן. התריפסים נראים כמו פסיק בספר, בצעירותם הם יותר בהירים ובבגרותם צבעם הופך לשחור. בדרך כלל הם נעים בתנועה איטית, אך הם מסוגלים גם לקפץ ממקום למקום. התריפסים עשויים לחדור גם לעלים הפנימיים של הכרוב או בינות לגרגרי התירס או בתוך פרחי הכרובית והברוקולי, ולכן קשה מאוד עד בלתי אפשרי לנקות ירק או פרי כמו התירס, הכרובית והברוקולי כשהם נגועים בתריפסים.  

פוסק: הרב אלישיב קנוהל והרב שמואל אריאל

ספר: ואכלת - ושבעת

מקור: פרק י

הלכה למעשה יש להתייעץ עם מורה הוראה

חפשו עוד ב: כשרות

חזרה לדף הקודם
הרשמה להלכה יומית
שם:
דוא"ל:
שליחה