חיפוש

חיפוש עפ"י נושאים:

חיפוש חופשי:

שאלה:

אלו חרקים נמצאים בפירות האילן?

תשובה:

חרקים המצויים בפירות האילן

ישנם חרקים המצויים בתוך הפרי, וישנם חרקים על גבי הפרי. הרגישות לחרקים בתוך הפרי בפירות מסויימים מחייבת אותנו לחצות את הפרי ולהתבונן בתוכו. על גבי הפרי עלולים להופיע חרקים שונים באופן מקרי, אך יש גם 'דיירים קבועים' לפירות שונים, חלקם הם כנימות שונות המצויות על גבי קליפת הפרי.

כשהפרי רך עלולים להופיע בתוכו זחלים של זבובי הפירות או זחלים אחרים. אלה הם זחלים קטנים, בדרך כלל בהירים, שראשם כהה יותר, וגודלם מילימטרים בודדים. כיום הנוטעים מרססים בדרך כלל את מטעיהם נגד חלק מהמזיקים, כדי למנוע הימצאות זחלים אלו שגורמים גם לריקבון הפרי וממילא לנזקים כספיים. בדרך כלל, במטע מטופל הפירות נקיים מאותם חרקים, אבל בוודאי שנדרשת תשומת לב שלנו לכל פרי המגיע אלינו. לעיתים הפרי מגיע מחלקה לא מטופלת, או שבסוף העונה כבר לא מרססים באותו המטע, או מחמת סיבות אחרות הפרי נגוע למרות שהוא מגיע מחלקה מטופלת. יש פירות בהם קשה מאוד להבחין בזחלים אלו, בעיקר בתאנים ובגויאבות, בגלל הדמיון הרב בין בשר הפרי לזחל, אך גם פירות אחרים צריכים תשומת לב, בעיקר אם הם רכים ונוטים לריקבון, לדוגמא: משמש, גודגדן, דובדבן, אפרסק, ענבים, פירות ההדר ועוד.

בפירות היבשים הנגיעות עלולה להיות בעיקר בסוגי עש שונים. בדרך כלל הנגיעות ניכרת בקורים שהעש טווה בדומה לקורי עכביש דקיקים. כאשר הפרי ארוז באריזה סגורה והוא נגוע, תימצא בתחתית האריזה אבקה, שנוצרת מהכירסום של העש או מגלליו. בדרך כלל, באריזה בה מבחינים בקורים ובאבקה, יש להניח שהיא נגועה ויש להחליפה בחנות בה נקנו הפירות. תופעה זו קיימת גם בזרעונים ומוצרי מאכל שונים, כמו שומשום, קוואקר, סולת ועוד.   

פוסק: הרב אלישיב קנוהל והרב שמואל אריאל

ספר: ואכלת - ושבעת

מקור: פרק י

הלכה למעשה יש להתייעץ עם מורה הוראה

חפשו עוד ב: כשרות

חזרה לדף הקודם
הרשמה להלכה יומית
שם:
דוא"ל:
שליחה